sobota, 15 grudnia 2007

Puszyste kociaki

PIERWSZE "MIAU"
Małe kocięta zaraz po urodzeniu mają zamknięte oczy, są niezdarne i całkiem mokre. Kocia mama wylizuje każde z nich czyszcząc ich futerko i witając na swiecie.
Ta mamina toaleta nie tylko rozgrzewa nowo narodzone maleństwo, ale także usuwa śluz z dróg oddechowych co jest niezbędne, by kotek zaczął samodzielnie oddychać.


SKĄD SIĘ WZIĄŁEM?
Dorosłe i niewykastrowane kocice dwa albo trzy razy w roku robią się dziwne - marudnie miauczą, turlają się po ziemi i wyginają grzbiet. Takie zachowanie nazywa się "rują", co oznacza, że kocica chcę mieć młode. Jeśli zajdzie w ciążę, po około 8 tygodniach przychodzą na swiat kocięta. W jednym miocie jest zwykle od3 do 5 kociąt.


KOLEJKA DO STOŁÓWKI
Małe kociaki przez pierwsze tygodnie życia odżywiają się mlekiem. Im więcej kociaków w miocie, tym trudniej każdemu z nich dobrać się do mamy i wtedy często dochodzi do przepychanek. Wygrywa zwykle najsielniejsze kociątko, które odpycha słabsze rodzeństwo zapewniając sobie najlepsze miejsce przy "maminym stole".


KOCI START
Pierwszego dnia po urodzeniu młode kociaki są slepe i głuche. Dopiero po około 2 tygodniach otwierają im się oczka, które przez pewien czas mają błękitny kolor. Po około 3 tygodniach kocie stawia piersze dorosłe kroki nieszurając przy tym brzuszkiem po ziemi. Tydzień później pełne energii kociaki zaczynają reagować na poruszające się przedmioty-kłębek wełny, piłeczkę albo maminy ogon.


MYSICH SNÓW!
Kiedy młode kociaki skończą miesiąc, wszystko staje się dla nich przygodą - całe dnie spędzają na odkrywaniu nowych terenów, poznawaniu zapachów i oczywiscie na zabawie i mierzeniu sił z rodzeństwem. To wszystko ćwiczy umiejętnosci potrzebne im w dorosłym życiu, takie jak spryt, zwinnosć, wytrzymałosć. Po takim treningu należy się porządny odpoczynek - najlepiej na ciepłym posłaniu w towarzystwie braci i sióstr.


SZKOŁA ŻYCIA
Młode kocięta można oddzielić od rodziny dopiero jak skończą 12 tygodni - do tego czasu powinny pozostać przy mamie, by mogły od niej nauczyć się wszystkiego, co dorosły kot wiedzieć powinien. Do tego czasu kociakom wyrastają też zęby, co oznacza, że mogą zacząć przyjmować stały pokarm i nie muszą już być karmione mlekiem przez mamę.

Brak komentarzy: