sobota, 15 grudnia 2007

Kocie maniery

MAJESTATYCZNE PIĘKNO
Koty domowe wywodzą się najprawdopodobniej za starożytnego Egiptu, gdzie były czczone jako święte zwierzęta. Archeolodzy, odkrywający tajemnice egipskich piramid i grobowców, często trafiają na dobrze zachowane kocie mumie.


SPOD PIRAMID NA KANAPĘ
Dwa tysiące lat temu koty trafiły pod europejskie dachy. Zadomowiły się jako myśliwi, chroniący gospodarstwa domowe przed myszami i szczurami.


NIEPOROZUMIENIE
Wiele osób nie lubi kotów,a wręcz się ich boi, nie rozumiejąc ich dumnej, nieprzeniknionej i tajemniczej natury. Katy są przez takich ludzi często określane mianem fałszywych stworzeń, co jest niezgodne z prawdą - chodząc zawsze własnymi ścieżkami, robią to, na co mają ochotę i pozostają szczere wobec siebie i wobec nas.


CZARNY KOT NA DRODZE
"Co za pech! Czarny kot przebiegł mi drogę!" Ten przesąd, a także wiele innych twierdzeń, doszukujących się w kotach sprawców wszelkich nieszczęść, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Wszystkie te historie wywodzą się z mrocznego Średniowiecza, kiedy to kot uważany był za przeklęte zwierzę - sługę czarownic - i wraz z innymi był prześladowany.


KOCIA POEZJA
Tak pisał o kotach pewien amerykański pisarz:
"Kto, kto uważa maniery za nieważne, nigdy nie miał do czynienia z kotem."
Robert A. Heinlein


MOWA CIAŁA
Kto uważnie obserwuje swojego kota, odgadnie jego nastroje i potrzeby. Najwięcej powie wam o nich pozycja ogona i uszu kota.
Ogon podniesiony: kot jest zadowolony.
Ogon opuszczony: kot jest niepewny.
Uszy postawione: kot rusza na łowy.
Uszy skierowane na boki: kot jest przestraszony.

Brak komentarzy: